قطع حمایت سیا از مخالفان سوری یعنی ناکامی آمریکا در حذف اسد

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه آمریکایی «یو اس ای تودی» در گزارشی نوشت تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا جهت قطع کمک به مخالفان ضد دولتی در سوریه به معنای پیروزی «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در جنگ داخلی 6 ساله این کشور و همچنین پیروزی متحدان اسد یعنی روسیه و ایران است و در مقابل یک ناکامی و شکست در مسیر تلاش های آمریکا برای حذف اسد محسوب می شود.

روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» گزارش داده که ترامپ تصمیم گرفته است که به برنامه مخفیانه سازمان سیا که تحت ریاست «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا و با هدف آموزش شورشیان میانه روی مخالف اسد آغاز به کار کرده است، پایان دهد.

این اخبار دو هفته بعد از دیدار ترامپ با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در آلمان و بعد از آن منتشر شد که آمریکا و روسیه از برقراری یک آتش بس محدود در جنوب شرق سوریه با هدف پایان بخشیدن به حملات هوایی سوریه به مناطق تحت کنترل شورشیان در این کشور خبر دادند.

بر اساس این گزارش، ایران نظامیان خود را در اختیار دولت اسد قرار داده است و روسیه نیز از طرف دیگر به عنوان یکی دیگر از متحدان اصلی سوریه، نیروهای هوایی پشتیبان دولت اسد را در سپتامبر 2015 میلادی تامین کرده است آن هم بعد از اینکه شورشیان تحت حمایت آمریکا تهدید به اشغال پایتخت سوریه کردند.

از آن زمان تاکنون، اسد و نیروهای حامی او توانسته اند قلمروهای خود را پس بگیرند و پایگاه های مخالفان در حلب و حمص را که از بزرگ ترین شهرهای سوریه محسوب می شوند، منهدم کنند.

یو اس ای تودی در ادامه به بیانیه «لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه آمریکا در توئیتر پرداخت که نوشته است تصمیم ترامپ برای پایان بخشیدن به اجرای برنامه سیا در حمایت از مخالفان سوری، به معنای تسلیم بلاشرط آمریکا در مقابل اسد، روسیه و ایران است.

گراهام در توئیت خود نوشته است که این تصمیم ترامپ به معنای شکست مخالفان اسد و شرکای عرب دولت واشنگتن که حامی نیروهای مخالف اسد در سوریه هستند و همچنین ضربه ای برای جایگاه آمریکا در خاورمیانه خواهد بود.

گراهام نوشت: نگرانم که این سیاست (ترامپ برای پایان حمایت سیا از مخالفان سوری) نهایتا منجر شود که یکی دیگر از پایتخت های عرب یعنی دمشق به دست ایرانی ها بیفتد.

این روزنامه آمریکایی با اشاره به اینکه استراتژی پوتین و اسد در سوریه این بوده است که جهان را مجبور کنند تا بین اسد و افراط گرایانی مانند القاعده و یا داعش یکی را انتخاب کنند،‌ نوشت تمرکز اقدامات نظامی آمریکا در سوریه تحت ریاست ترامپ، علیه داعش بوده است. 

نیروهای ویژه آمریکا گروهی از کردها و اعراب را برای مقابله زمینی با داعش آموزش دادند و با حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا از این نیروها حمایت کردند و در حال حاضر اولویت این است که شهر رقه که پایتخت گروه داعش به حساب می آید، باز پس گرفته شود.

«اندرو تابلر» تحلیلگر مسائل سوریه در اندیشکده سیاست خاور نزدیک واشنگتن با تاکید براینکه همچنان مناطقی در سوریه هستند که خارج از کنترل دولت اسد قرار دارند و آمریکا درصدد حفظ نفوذ خود در این مناطق است، اعلام کرد که اگر برنامه سیا در حمایت از شورشیان سوری متوقف شود و جایگزینی برای آن تهیه نشود،‌ در این صورت این اقدام به معنای پیروزی برای ایران و روسیه در سوریه به حساب می آید.

تابلر می گوید: باید صبر کنیم و ببینیم چه طرحی جایگزین برنامه سیا می شود.

انتهای پیام/.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *