شرکت‌های آمریکایی؛ مخالف تحریم‌های جدید علیه روسیه

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه اینترنتی «آر.ب.کا» در تحلیلی می نویسد: شرکتهای بزرگ آمریکایی فعال در عرصه های مختلف خواستار تغییراتی در لایحه قانونی جدیدی هستند که تحریمها علیه روسیه را گسترش می دهد. آنها بر این عقیده هستند که ابتکارعمل تشدید تحریمها علیه روسیه، بیشتر از این کشور به منافع تجاری آنها لطمه می زند.

ابتکارعمل سناتورهای آمریکایی در خصوص گسترش تحریمها علیه مسکو به خاطر اقدامات روسیه در اوکراین و همچنین تلاش برای تاثیرگذاری بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا در سال 2016 ، از سوی تجار آمریکایی با مخالفت جدی روبرو شده است. شرکتهای بزرگ تجاری از هم اکنون لابیهایی را آغاز نموده اند تا مانع از تصویب این سند به شکل فعلی آن شوند.

شبکه تلویزیونی «سی ان ان» به نقل از منابع خبری خود در این شرکتها خبر داده است که آنها معتقدند، در مجموع مخالف گسترش تحریمها علیه روسیه نیستند، ولی لایحه قانونی مربوط به این اقدامات محدود کننده در شکل کنونی آن بیشتر به منافع اقتصادی آنها آسیب می رساند تا روسیه.  

پیش از این خبرگزاری «بلومبرگ» نیز خبر داده بود که نمایندگان جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان درصدد اصلاح این لایحه قانونی به دلیل نگرانی برخی شرکتهای نفت و گازی آمریکایی هستند به این دلیل که  تحریمهای ضدروسی ممکن است مانع از آن شود که این شرکتها از دسترسی به معاملات پرسود خارجی محروم شوند. این خبرگزاری نام این شرکتها را فاش نکرده بود. ولی این مسئله باعث شده بود که جمهوری خواهان بر لزوم در نظر گرفتن تغییراتی در سند مصوبه سنای آمریکا قبل از ارائه آن به مجلس نمایندگان کنگره اصرار داشته باشند.

روز پنج شنبه، 19 جولای، “کوین مکارتی” رهبر جمهوری خواهان مجلس نمایندگان اعلام کرد که قانونگذاران تغییر این لایحه قانونی را مشروط به این کرده اند که این سند مانعی برای قراردادهای خارجی شرکتهای نفت و گاز آمریکایی ایجاد نکند.   

از شرکت «اکسون مبیل» گرفته تا شرکت «ویزا»

بر اساس اطلاعات شبکه «سی ان ان»، بیش از ده شرکت آمریکایی، از جمله شرکتهای فعال در زمینه صنایع: شرکت بریتیش پترولیوم، اکسون، جنرال الکترونیک، بوئینگ، سی تی گروپ، مسترکارت و ویزا، مخالف لایحه قانونی تحریمها علیه روسیه هستند.

نمایندگان لابیست و اتحادیه های صنفی آنها طی روزهای گذشته ملاقاتهای متعددی را با نمایندگان کنگره داشته و تلاش نموده اند تا آنها را در خصوص لزوم تغییراتی در این لایحه قانونی متقاعد سازنند. یکی از این نمایندگان به این شبکه گفته است: «این سند آنقدر آسان، سریع  و با حمایت اکثریت سناتورها به تصویب رسید که من فکر نمی کنم عواقب این تصمیم بطور کامل مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته باشد.»  

شرکتهای صنعتی فورد، داو کمیکال، پروکتر-گمبل، اینترنشنال پپر، کترپیلر و کومینس هم دیدگاههای خود در رابطه با این لایحه قانونی را به اطلاع نمایندگان کنگره رسانده اند.

اقدامات تنبیه کننده روسیه چیست؟

لایحه قانونی مربوط به گسترش تحریمها علیه روسیه که نه بصورت سندی مستقل، بلکه در چارچوب بسته اقدامات محدود کننده ای علیه ایران و کره شمالی در تاریخ 15 ژوئن به تصویب سنای آمریکا رسیده، از سوی 98 سناتور از مجموع 100 نماینده عضو مجلس سنا مورد حمایت قرار گرفت.  

این سند مسدود شدن حسابهای بانکی و ممنوعیت سرو کار داشتن با تعداد زیادی از بانکهای روسی، شرکتهای فعال در زمینه صنایع دفاع و عرصه انرژی، سرمایه گذارها و افراد مرتبط با طرح ساخت خط لوله گاز «جریان شمالی-2» روسیه را در نظر گرفته است.  

ایجاد توازن در منافع اقتصادی دشوار است  

کاخ سفید اعلام کرده است که اقداماتی را در نظر گرفته تا مجلس نمایندگان این اقدامات محدود کننده را کاهش دهند. جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان نیز سعی دارند بین تلاش برای تنبیه روسیه و اجتناب از رویارویی با دونالد ترامپ که قصد دارد گفتگوهای سیاسی با مسکو را از سر بگیرد، توازن لازم را ایجاد کنند. کاخ سفید از اعمال تحریمهای جدید علیه روسیه حمایت می کند، ولی مایل نیست که این لایحه قانونی محدودیتی در اختیارات رئیس جمهوری آمریکا بوجود آورد.

“دن راسل” رئیس شورای امور تجاری آمریکا و روسیه (USRBC) معتقد است: «لایحه قانونی جدید در شکل کنونی آن تاثیر منفی بر قابلیت رقابت شرکتهای آمریکایی فعال در عرصه های مختلف تولیدی و خدماتی خواهد گذاشت. این سند امکان ادامه حضور شرکتهای آمریکایی که در بازار روسیه فعال هستند را از بین خواهد برد و شرکتهای آسیایی و اروپایی عرصه رقابت را از این شرکتها خواهند ربود.»

یک مقام شرکت جنرال الکترونیک نیز گفته است: «این شرکت با دقت زیاد روند اوضاع پیرامون تحریمها علیه روسیه را زیر نظر دارد، برای اینکه نتیجه تصویب لایحه قانونی فوق به شکل کنونی، این خواهد بود که شرکتهای آمریکایی دیگر امکان رقابت با شرکتهای خارجی را در بسیاری از عرصه ها از دست خواهند داد و این مسئله بسیار نگران کننده است.»

انتهای پیام/

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *