سفیر جدید آمریکا در برلین، مأمور دور کردن شرکت‌های آلمانی از ایران می‌شود

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد دیپلماتی کهنه‌کار، با سابقه همکاری با آلمان برای اعمال تحریم علیه ایران را به عنوان سفیر این کشور در برلین منصوب کند. 

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» «ریچارد گرنل» 50 ساله، دیپلمات کهنه‌کار و سخنگوی اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد را به عنوان فردی با سوابق طولانی همکاری با همتایان آلمانی خود در موضوع تحریم‌های ایران و اصلاح ساختار سازمان ملل متحد توصیف کرده است. 

طبق این گزارش، توافق هسته‌ای ایران که «گرنل» از آن به عنوان «توافقی ضعیف» یاد کرده احتمالاً یکی از محورهای دیپلماسی وی با آلمان را تشکیل خواهد داد. همچنین  در شرایطی که انتظار می‌رود دولت ترامپ تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه ایران را افزایش بدهد، انتظار می‌رود «گرنل»، موضوع افزایش مبادلات تجاری شرکت‌های آلمانی با ایران را مشکل‌آفرین قلمداد کند. 

این در حالی است که قبلا گزارش شده  «دونالد ترامپ» در رایزنی با سران ده‌ها کشور در نشست گروه 20 بر ضرورت عدم انجام تجارت با ایران تأکید کرده است.

 «سارا سندرز»، سخنگوی کاخ سفید این موضوع را دوشنبه هفته گذشته در نشست خبری با خبرنگاران، همراه با «مارک شورت»، مدیر امور مقننه در کاخ سفید مطرح کرد.

«سندرز» گفت: «رئیس‌جمهور هنگام رایزنی با سران ده‌ها کشور بر لزوم اتحاد کشورها برای قطع منابع مالی، سرزمینی و ایدئولوژیکی تروریست‌ها تأکید کرد… و همچنین بر لزوم اجتناب از داشتن مراودات تجاری با کشورهایی که از تروریسم حمایت می‌کنند، به ویژه ایران.»

این اظهارات در حالی مطرح شده که دولت آمریکا به موجب بند 29 توافق هسته‌ای با ایران و گروه 1+5 به اجتناب از اتحاذ سیاست‌هایی جهت جلوگیری از عادی‌سازی تجارت با ایران ملزم می‌کند.

در بند 29 برجام آمده است: «اتحادیه اروپایی و دولتهای عضو و همچنین ایالات متحده، منطبق با قوانین خود، از هرگونه سیاست با هدف خاص تأثیرگذاری خصمانه و مستقیم بر عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، در تعارض با تعهداتشان مبنی بر عدم اخلال در اجرای موفقیت آمیز این برجام خودداری خواهند کرد».

دو منبع آگاه به «سی‌ان‌ان» گفته‌اند «ترامپ» سمت سفیر آمریکا در آلمان را به «ریچارد گرنل» پیشنهاد کرده است. این دیپلمات با سابقه آمریکایی از جمله حامیان سیاست خارجی ترامپ در زمانی بود که بسیاری از  سیاستمداران جمهوری‌خواه با کاندید شدن او در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 مخالف بودند. 

انتهای پیام/

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *