روزنامه آلمانی: تحریم‌های آمریکا اساس توافق هسته‌ای را سست می‌کند

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه “ویرتشافتز ووخه” آلمان سیاست های رئیس جمهور آمریکا در قبال ایران و بخصوص توافق هسته ای را بدترین خطای دونالد ترامپ ارزیابی کرده و در مطلبی نوشت: رئیس جمهور آمریکا توافق هسته ای با ایران را (آنگونه که قبلا اعلام کرده بود) لغو نکرده اما از طریق تحریم ها آن را تضعیف می کند و این رویکرد برای منطقه و دنیا بسیار خطرناک است.

نویسنده در ادامه تحریم های جدید آمریکا علیه ایران در واکنش به تهدیدات موشکی و اتهام آمریکا علیه این کشور مبنی بر حمایت از تروریسم را خطای بزرگ ارزیابی کرده و نوشت: این شاید سخت ترین ضربه از طرف ترامپ به میراث سلف خود اوباما محسوب شود.  دولت اوباما از نظر سیاست خارجی دستاوردهای زیادی نداشت اما وی موفق به یک شاهکار دیپلماسی شد و آن توافق هسته ای با ایران در سال 2015 بود.

ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود مرتبا تهدید می کرد که توافق هسته ای با ایران را لغو می کند و آن را توافقی بد می نامید، اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است. حتی وزارت امور خارجه آمریکا به ایران مجددا وعده داده است که می خواهد به شروط این توافق پایبند بماند.

البته رئیس جمهور آمریکا از طریق تحریم های جدید علیه ایران اساس این توافق را سست می کند. بنابراین وقتی شرکت های بین المللی و آلمانی جرات سرمایه گذاری در ایران را از ترس اینکه در معرض خطر تحریم های آمریکا قرار گیرند نداشته باشند بنابراین محرک های اقتصادی برای ایران حفظ نشده و در این کشور دلسردی به وجود می آید.

نویسنده در ادامه نوشت: بدتر از آن این است که اعلام تحریم های جدید آمریکا علیه ایران بعد از سفر ترامپ به منطقه رخ داد که در آن سعودی ها آشکارا تبلیغات ضد ایرانی به راه انداخته و کم و بیش این کشور را به عنوان عضو مرکزی شاخه به زعم خود بدها اعلام کردند. به این ترتیب ترامپ یک دینامیک بسیار خطرناک را در منطقه به راه انداخته است که درآن سعودی ها در سیاست های خود قوت قلب پیدا کرده و به خود اجازه دادند قطر کوچک را تهدید کنند.

نویسنده در بخش دیگری از این مطلب ایران را فاکتوری ضروری و غیر قابل اجتناب در منطقه ارزیابی کرد که به ویژه بعد از فاجعه جنگ عراق از طرف آمریکا نقش آن فوق العاده در منطقه تقویت شده است.

این روزنامه آلمانی در بخش پایانی این مطلب تصریح کرد که پس ما باید با ایران گفتگو کنیم و اینکه بخواهیم از درهای پشتی به توافق هسته ای ایران خاتمه دهیم می تواند برای همه ما گران تمام شود.

انتهای پیام/    

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *