تکذیب تلاش «شورای عالی نجات افغانستان» برای کودتا/انحصار اشرف غنی شکسته می‌شود

[ad_1]

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «بشیراحمدته‌ینج» سخنگوی ژنرال دوستم اعلام کرد این ائتلاف هیچگاه به فکر براندازی نظام نیست، اما انحصار قدرت توسط ریاست جمهوری را درهم خواهد شکست.

وی افزود: «برچسب کودتا به ائتلاف نجات افغانستان حقیقت ندارد، ما از سازندگان نظام مردم افغانستان هستیم و به فکر براندازی آن نیستیم».

سخنگوی شورای عالی نجات افغانستان تاکید کرد این ائتلاف همچنان به شکستن انحصار قدرت توسط رئیس جمهور متعهد است.

«سروردانش» معاون دوم رئیس جمهور افغانستان نیز در واکنش به تشکیل ائتلاف نجات مردم افغانستان هشدار داده بود که هیچ کسی نباید به فکر کودتا علیه نظام افغانستان باشد.

وی که به مناطق مرکزی افغانستان سفر کرده است، گفت: «اپوزیسیون حکومت از نظر قوانین ملی و بین‌المللی یک حرکت متضاد بوده و فاقد منطق حقوقی و سیاسی است».

این واکنش‌ها پس از انتشار اخباری مبنی بر ممانعت اشرف غنی از فرود هواپیمای ژنرال دوستم در فرودگاه بلخ به دلیل احتمال خیزش مسلحانه ائتلاف نجات علیه حکومت صورت گرفت.

هفته گذشته یک روزنامه چاپ کابل گزارشی را مبنی بر تلاش ائتلاف شورای عالی نجات افغانستان برای آغاز خیزش‌های مسلحانه علیه حکومت با ورود ژنرال دوستم به فرودگاه بلخ منتشر کرده بود.

در حالی که مقامات افغان تاکید کرده‌اند که هیچ ممانعتی برای ورود ژنرال دوستم به افغانستان وجود ندارد و سخنگوی نیروهای خارجی نیز دخالت این نیروها را در جلوگیری از فرود هواپیمای حامل دوستم رد کرده است اما تاکنون هیچ مقام حکومتی در رابطه با اینکه چه کسی مانع فرود این هواپیما شده است اظهار نظری نکرده‌اند.

هفته گذشته هواپیمای حامل ژنرال دوستم ترکیه را به مقصد شمال افغانستان ترک کرد اما اجازه فرود در فرودگاه مزار شریف را نیافت.

انتهای پیام/.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *